piątek, 9 stycznia 2015

Psychologia poznawcza a życie

Miałam dzisiaj napisać o pilatesie, jednak sytuacja życiowa sprawił, że zmieniłam nieco plany, a ćwiczeń nie wykonuję tak regularnie, jak bym chciała. Pomimo trudności, chcę podzielić się dzisiaj pewnym ćwiczeniem, które zadał nam na wykładzie prof. Nęcka: Połącz czterema prostymi liniami poniższe dziewięć kropek tak, aby nie odrywać ręki podczas tworzenia linii. Spróbuj!A teraz zobacz rozwiązanie: Rozwiązanie zadania

Zaskoczony/na?Zaskoczony/na? Ja byłam bardzo. Rozwiązanie niby jest proste, ale ciężko na nie wpaść. Dlaczego? Ponieważ błędnie zakładamy, że są jakieś warunki, jakie musi spełnić nasza odpowiedź, np. linie nie mogą wychodzić poza kropki, że schematu przekraczać nie należy.

Tak samo zachowujemy się w życiu. Pomimo, że sytuacja nie wymaga od nas żadnych poświęceń, wyrzeczeń, nie ogranicza nas w żaden sposób - sami milcząco przyjmujemy na siebie prawdopodobne ograniczenia. Czy jest w tym jakiś sens? Ani trochę. To strasznie tendencyjne podejście! Potocznie powiedzielibyśmy, że kładziemy sobie kłody pod nogi!

Przy kolejnym problemie zastanówmy się czy rzeczywiście jest to zagadnienie tak problematyczne i nierozwiązywalne, jakim początkowo wydawało się  zadanie z kropkami. Wyjdźmy poza standardowy wzorzec zachowania i zróbmy krok w stronę kreatywnych rozwiązań!

Samych dobrych pomysłów 
i kreatywnych rozwiązań na nadchodzący tydzień!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz