środa, 9 grudnia 2015

#3 Ewolucja pożądania. Strategie doboru seksualnego ludzi

Po pierwsze gratuluję Kasi P., która bardzo szybko odgadła o jaką książkę mi chodzi. Miałam w planach powtórzenie pytania konkursowego i wstawienie jakiejś ładnej grafiki we wtorek, ale Kasia mnie ubiegła. W sumie – dziękuję, bo zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Oto nagroda, którą wygrałaś w ciemno. Mam nadzieję, że takiej książki jeszcze nie masz ;)


Liczę na Twoją recenzję na bloga po przeczytaniu książki ;)

Jak Kasia zgadła w poniedziałek, książka na dzisiaj to Ewolucja pożądania. Strategie doboru seksualnego ludzi Davida Bussa. Poprzednie dwie pozycje w cyklu KSIĄŻKA NA ŚRODĘ wiązały się z biznesem. Tym razem postanowiłam uraczyć Was niesamowicie ciekawą psychologią ewolucyjną w jej najbardziej atrakcyjnym zakresie, czyli to jak ludzie dobierają się w pary. Książka jest oparta na wieloletnich badaniach międzykulturowych, co pozwala na wyciąganie wniosków o ewolucyjnym podłożu zachowań i strategii seksualnych.


O co w tym wszystkim chodzi?


Zajrzyjmy do książki:


„Nasze dzisiejsze preferencje smakowe są efektem ewolucji (…) Upodobania te trwają w nas do dziś właśnie dlatego, że okazały się dobrym rozwiązaniem problemu adaptacyjnego, z którym poradzić sobie musieli nasi odlegli przodkowie. Podobnie i nasze upodobania dotyczące partnerów seksualnych pozostają w służbie procesu adaptacji, choć nie idzie tu o samo przetrwanie (…) Mądry wybór partnera życiowego zwiększał więc znacznie szanse przetrwania i reprodukcji – co doprowadziło do wykształcenia się w procesie ewolucji klarownych kryteriów wyboru partnera. Wykształcone przez naszych przodków upodobania do takich, a nie innych partnerów trwają więc w nas samych po dziś dzień”

Nie każdy człowiek jest w „naszym typie” - autor wyjaśnia to specyficznym doświadczeniem naszych przodków. Są jednak pewne wspólne nam wszystkim preferencje! David Buss powołuje się na metaanalizy badań (def.: analiza wyników wielu badań nad danym zagadnieniem, np. wyborem partnera życiowego) przeprowadzonych w różnych kulturach, które wskazują, że preferencje te są zbieżne w różnych kulturach. To znaczy, że np. im mężczyzna wyższy, tym cieszy się większą popularnością wśród kobiet bez względu na kulturę, w której żyje.

Co ciekawego można znaleźć?


O poszczególnych pożądanych przez ludzi cechach potencjalnego partnera możecie przeczytać w książce. Jak zwykle chciałabym podrzucić Wam kilka smaczków! Tym razem nie porady, a kwestie do przemyślenia.

Skąd taki wzrost osób zatrudnionych w biznesie?

Osobiście – bardzo zainteresowały mnie te rozważania. Okazuje się, że mężczyźni przechodzili do sektora usługowo – biznesowego, ponieważ pozwalało to na pozyskanie większych zasobów finansowych. A większe zasoby finansową pomagają w zdobyciu lepszej, bardziej atrakcyjnej (nie tylko pod względem wyglądu) partnerki. Autor wyciąga wnioski na podstawie liczebności mężczyzn i kobiet w drugiej połowie XX wieku. Był to okres, kiedy liczba mężczyzn przewyższała liczbę kobiet, więc mężczyźni musieli starać się o partnerkę bardziej.

Dziadkowie

Nigdy bym o tym nie pomyślała, gdybym nie przeczytała tej książki. Czy zastanawialiście się kiedyś którzy dziadkowie są Wam bliżsi? Okazuje się, że zazwyczaj mamy bliższe relacje z rodzicami naszych mam. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź brzmi: kukułcze jajo! Występuje obawa, że dziecko może nie być biologicznym dzieckiem danego ojca (partnerka po prostu podłożyła tzw. kukułcze jajo, czyli dziecko innego ojca). Dlatego więzi pomiędzy wnukiem a dziadkami ze strony taty są luźniejsze. Przy czym relacja pomiędzy babcią z tej trony a wnukiem jest bliższa niż pomiędzy dziadkiem a wnukiem (występuje podwójna obawa przed kukułczym jajem – w kontekście wnuka i własnego syna).

Syndrom seksownego syna

Występuje coś takiego, że inny mężczyzna jest pożądany na biologicznego ojca, a inny na tego, który miałby wychowywać dziecko. Przy czym mężczyzna pożądany na ojca biologicznego jest na ogół przystojniejszy. Kobiety wybierają również przystojniejszych mężczyzn w sytuacji zdrady partnera. Dlaczego? Jest to tzw. syndrom seksownego syna. Syn z takiego związku będzie miał większe szanse na rynku matrymonialnym, czym przysporzy dumę swojej matce. Oczywiście zachodzi to raczej poza świadomym myśleniem.

Moja ocena - 10/10


Pełna ocena. Niby książka naukowa, ale czyta się ją z przyjemnością. Ewolucja pożądania to książka, którą każdy powinien przeczytać. Daje racjonalny, naturalistyczny pogląd na łączenie się ludzi w pary. David Buss nie proponuje nam gotowych rozwiązań, jak znaleźć partnera, ale oblewa kubłem zimnej wody tych, którzy wierzą w niekażony przyziemnością romantyzm. 

Książka należy do nurtu socjobiologicznego, który łączy aspekty kulturowe z "twardą" genetyką zachowania, co stanowi dla mnie wręcz idealne podejście do zagadnień z zakresu psychologii. Ponad to została zrecenzowana przez prof. Edwarda Nęckę i prof. Jana Srelaua, którzy stanowią dla mnie nieocenione autorytety w dziedzinie nauki. 

Gorąco polecam!
Aleksandra Radomska

PS - Polecam Wam zobaczyć nową okładkę książki - jest genialna (moja wersja jest niestety już dość stara) ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz